Pierwsze buciki dla dziecka muszą być idealne. To właśnie w nich przecież maluch postawi pierwsze kroki, dlatego komfort jest najważniejszy. Jak jednak zmierzyć rozmiar bucików dla rocznego dziecka, które nie jest w stanie powiedzieć czy nic go nie uwiera? Do wyboru mamy dwie opcje: miarki, którymi dysponują modne sklepy dziecięce, albo stary sprawdzony, babciny sposób czyli patyczek bądź sznureczek.

Patyczki odchodzą do lamusa, teraz istnieją nowoczesne miarki

W większości sklepów obuwniczych dla dzieci rodzice mogą skorzystać ze specjalnych miarek, które nie tylko wskażą rozmiar, ale nawet właściwy model bucików. Ich obsługa jest bardzo prosta a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze można skorzystać z pomocy sprzedawcy.

Babcine sposoby wcale nie są zawodne, więc warto je znać na wypadek, gdyby sklep nie dysponował miarkami. Sznurek lub patyczek przykładamy do nóżki dziecka i zaznaczamy kreseczką miejsce, w którym kończy się duży palec i pięta. Następnie odcinamy nożykiem resztki za kreseczkami i miarka gotowa!

Nie tylko rozmiar jest ważny!

Oprócz rozmiaru buta bardzo ważny jest też jego model oraz szerokość. Najlepsze obuwie dziecięce to te wykonane z naturalnych, czyli elastycznych materiałów. Dopasowują się do kształtu stópki, dzięki czemu nie uwierają i nie uciskają malucha zniechęcając go przy tym do stawiania pierwszych kroczków. Ortopedzi i pediatrzy apelują także o kupowanie obuwia z gumową podeszwą antypoślizgową, która uchroni malucha przed poślizgnięciem się. Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze.